Kérdezzen Dr. Hertelendytől: +36209648418 ugyfelszolgalat@drhertelendy.com

BŐRÁPOLÁSI GYÓGYSZERÉSZI TANÁCSOK
Dr. Hertelendy Márta

Pajzsmirigy alulműködés és az ekcéma

Pajzsmirigy alulműködés és az ekcéma

Pajzsmirigy-alulműködés és ekcéma: van kapcsolat?

Igen, és nem is akármilyen.

Ha valaha is tapasztaltad, hogy a bőröd viszket, száraz, gyulladt, miközben a tested mintha lelassult volna – állandó fáradtság, fázékonyság, vagy épp megmagyarázhatatlan súlygyarapodás formájában – akkor lehet, hogy a pajzsmirigyed és a bőröd titokban egymással beszélgetnek.

A pajzsmirigy-alulműködés, orvosi nevén hipotireózis, egyre gyakoribb, főleg nőknél. És bár sokan a klasszikus tüneteket ismerik – lassú anyagcsere, depresszió, hajhullás –, azt kevesebben tudják, hogy ez az állapot bizony a bőrünket is rendesen próbára teheti.

Hogyan jön ide az ekcéma?

Az ekcéma, vagy atópiás dermatitisz egy gyulladásos bőrbetegség, amit a bőr védőrétegének zavara, immunrendszeri túlreakciók és gyakran genetikai hajlam is okozhat. De itt jön a csavar: ha a pajzsmirigy alulműködik, az hatással van a bőr vérkeringésére, nedvességtartalmára és regenerációs képességére is. Ez pedig súlyosbíthatja az ekcémás tüneteket, vagy épp kiválthatja őket azoknál, akik hajlamosak rá.

Egy 2018-as kutatás, amit a Journal of the American Academy of Dermatology publikált, azt találta, hogy az atópiás dermatitiszban szenvedő emberek körében gyakrabban fordul elő autoimmun pajzsmirigybetegség, például Hashimoto-thyreoiditis. Ez azt jelenti, hogy a kettő nem csak véletlenül fordul elő együtt – van egy közös, gyulladásos hátterük.

Egy történet, amit sokan ismerősnek érezhetnek

Judit harmincas évei közepén járt, amikor a bőre elkezdett "ellenségként" viselkedni. Vörös, viszkető foltok jelentek meg a karján és a nyakán, majd idővel ezek hámlani kezdtek. A háziorvos először kontaktallergiára gyanakodott, majd jött a szteroidos kenőcs, amitől pár napig jobb lett, aztán minden kezdődött elölről. Egy bőrgyógyász javaslatára készült egy vérkép is – és itt jött a meglepetés: az eredmények alapján egyértelmű volt, hogy Judit pajzsmirigye alulműködik.

A diagnózis: Hashimoto-thyreoiditis. Judit elkezdte a hormonpótló kezelést, és pár hónapon belül nemcsak az energiaszintje javult, hanem a bőre is lassan megnyugodott. A legnagyobb változás az volt, hogy már nem az ismeretlentől félt, hanem értette, mi történik a testében.

És mi a teendő?

A jó hír az, hogy ha az egyik állapotot kezeljük, az a másikra is jótékony hatással lehet. Például a megfelelő pajzsmirigyhormon-pótlás (levotiroxin) nemcsak az energiaszintet javítja, hanem sok esetben a bőr állapotát is. De önmagában ez nem mindig elég – fontos az ekcéma célzott kezelése is: hidratálás, gyulladáscsökkentés, allergének kerülése.

Fontos tudni: ha valaki régóta küzd makacs bőrpanaszokkal, érdemes lehet egy pajzsmirigyvizsgálatot is kérni. És fordítva: ha valakinél pajzsmirigy-alulműködést diagnosztizáltak, és emellett bőrproblémák is fennállnak, akkor ezeket nem szabad külön kezelni – a test egy rendszerként működik.

Hivatkozás:
Kim, B. E., Leung, D. Y. M. (2018). Significance of skin barrier dysfunction in atopic dermatitis. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 141(6), 1962–1970.
Chiovato, L., Magri, F., & Carlé, A. (2019). Hypothyroidism in context: where we’ve been and where we’re going. Endocrine Connections, 8(3), R90–R105.

Bőrproblémák esetén írj messengeren üzenetet Dr. Hertelendy Márti szakgyógyszerésznek, a Facebookon a Dr. Hertelendy Care oldalon keresztül!