Kérdezzen Dr. Hertelendytől: +36209648418 ugyfelszolgalat@drhertelendy.com

BŐRÁPOLÁSI GYÓGYSZERÉSZI TANÁCSOK

Allergia
Atópiás dermatitisz
Atópiás ekcéma
Babakrém
Berepedező kéz bőr
Bőrszárazság
Diszhidrotikus ekcéma
Durván megvastagodott bőr
Ekcéma
Ekcéma ápolása
Ekcéma regenerálása
Ekcémás viszketés
Hámló bőr
Irritált bababőr
Irritált bőr
Kézkrém
Kipirosodó bababőr
Kisebesedő bababőr
Kisebesedő ekcéma
Kiszáradó kéz bőr
Megvastagodó bőr
Mélyen bereedező bőr kézen
Pattanásos arcbőr
Pikkelysömörös fejbőr, korpás fejbőr
Sarokápolás
Sarokrepedezés
Száraz bőr
Testápoló
Védőkrém
Viszketés
Zsíros arcbőr
Szűrés törlése

Tudtad, hogy két gyakran elfelejtett ásványi anyag, a cink és a szelén, kulcsfontosságú lehet a bőröd állapotában? Ezek a nyomelemek nemcsak a belső egészségedet, hanem a bőröd megjelenését és ellenálló képességét is jelentősen befolyásolják. A bőrszárazság, gyulladásos foltok vagy akár az ekcéma mögött is állhat cink- vagy szelénhiány. Nézzük meg, mi történik a szervezetedben, ha ezek az anyagok hiányoznak, és hogyan tudod őket pótolni.

Pajzsmirigy-alulműködés és ekcéma: van kapcsolat?

Igen, és nem is akármilyen.

Ha valaha is tapasztaltad, hogy a bőröd viszket, száraz, gyulladt, miközben a tested mintha lelassult volna – állandó fáradtság, fázékonyság, vagy épp megmagyarázhatatlan súlygyarapodás formájában – akkor lehet, hogy a pajzsmirigyed és a bőröd titokban egymással beszélgetnek.

A pajzsmirigy-alulműködés, orvosi nevén hipotireózis, egyre gyakoribb, főleg nőknél. És bár sokan a klasszikus tüneteket ismerik – lassú anyagcsere, depresszió, hajhullás –, azt kevesebben tudják, hogy ez az állapot bizony a bőrünket is rendesen próbára teheti.

A tél végi időszakban sokan tapasztalják, hogy bőrük szárazabb, esetleg fellángol az ekcéma. Felmerül a kérdés: vajon köze lehet mindennek a D-vitaminhoz?

A D-vitaminról köztudott, hogy elengedhetetlen a csontok egészségéhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez, de kevesebben tudják, hogy a bőr állapotára is komoly hatást gyakorol. Az utóbbi években egyre több tudományos kutatás vizsgálja a D-vitamin-hiány (például felszívódási zavarok miatti hiány) és különféle bőrbetegségek – elsősorban az ekcéma (atópiás dermatitisz) – közti kapcsolatot. 

Nem véletlen, hogy amikor alacsony a D-vitamin szintünk, a bőr könnyebben kiszárad, érzékenyebb lesz, gyulladtabbá válhat, és különféle bőrproblémák – például ekcéma vagy pattanások – jelentkezhetnek.

 Ebben a cikkben arról írunk, miért ennyire fontos a D-vitamin a bőr egészségéhez, hogyan akadályozhatja meg a felszívódását a szervezet, és mit lehet tenni, ha hiány alakul ki – különösen ekcémás panaszok esetén.

Miért fontos a D-vitamin a bőr egészségének megőrzésében? Hogyan segíthet a D-vitamin a pikkelysömör és ekcéma kezelésében?

A D-vitamin-hiány egyre gyakrabban fordul elő világszerte, és Magyarország sem kivétel. A magyar lakosság körülbelül 60-70%-a D-vitamin-hiányos, amit a napfény hiánya, helytelen táplálkozás és életmódbeli tényezők is előidézhetnek. A D-vitamin-hiány hosszú távon súlyos következményekkel járhat, mivel ez a vitamin kulcsszerepet játszik a kalcium-anyagcserében, a csontok erősségében, az immunrendszer működésében és a bőr védelmében. Ha nem jutunk elegendő D-vitaminhoz, különböző bőrproblémák, mint az ekcéma és pikkelysömör, léphetnek fel. Ha te is bőrbetegségekkel küzdesz, vagy szeretnéd tudni, hogyan befolyásolhatja a D-vitamin a bőr állapotát, olvasd el cikkünket!

Ha építőiparban, autószerelő műhelyben vagy más fizikai munkát végző helyen dolgozol, a kezeid nap mint nap komoly terhelésnek vannak kitéve. Száraz, érdes, repedezett bőr, olykor kisebesedve – és közben nincs idő vagy lehetőség napközben krémezni. Ismerős helyzet?

A jó hír, hogy nem kell beletörődnöd ebbe! Pár egyszerű lépéssel megőrizheted kezeid épségét, hogy ne fájjon, ne legyenek mély repedések, és a munkád is könnyebb legyen.

Mitől zsírosodik az arcbőrünk? Sokakban felmerül ez a kérdés, akik rendszeresen fénylő, "csúszkáló" arcbőrrel néznek farkas szemet a tükörben.

Mégis gyakran elmarad az "áttörő megvilágosodás", nem derülnek ki az okok és elintézzük egy olyan gondolati rutinnal a zsíros arcbőr jelenlétét, hogy "ez ilyen, már régóta ilyen és zavar."

A mi történetünk az ekcémás bőrtünetek kezelésével kezdődött. Körülbelül tíz éve egy ismerősöm megkeresett, hogy keverjek valami jót, az ekcémás kislánya bőrére. 

Az első saját krémem az ekcéma krém volt, ami  végül elindított egy évekig tartó folyamatot, az egyedi magisztrális készítmények tervezését, készítését. 

A talpon vagy sarkon jelentkező bőrmegvastagodásnak, berepedezésnek ezer féle oka lehet.

Kezdve a kényelmetlen cipő használattól, pl: tűsarkú hordástól kezdve, a merev talpú munkavédelmi bakancsig, számos lábbeli okozhat rossz testarttást és súlyponteltolódást, ami a lábon is bőrmegvastagodásokat okozhat.

 

Az érdes berepedező, erősen megvastagodott kéz bőrének ápolásában a megelőzés a legfontosabb feladat. Ne várjuk meg, amíg kirepedező, sebes bőrrel kell szembesülni, mert a fájdalmas sebes berepedezések lassan gyógyulnak és közben könnyen felülferőződhetnek.

Talán a fizikai munkát végzők legnagyobb nehézsége a kézápolással, hogy napközben, munka közben nem tudják vagy nem akarják a kezüket ápolni, ami legtöbbször érthető is a munka jellegéből adódóan. 

Mindenki ismeri az érzést, amikor hirtelen látványosan kiszáradnak a kezeink. Kezdetben enyhén, majd egyre erősebben érdessé válik a bőr, napról-napra egyre "smirglisebb" állapotot öltve. 

Azt szoktam mondani, hogy az igazán extra száraz kéz bőre számomra olyan, hogy ha összedörzsöli a kezeit, akkor "serceg". 

 

Alapvetően a bőr szárazsága víz és zsírhiányos állapotokkal párban jár együtt. Ha száraz a bőr, akkor eddigi tapasztalataim alapján úgy érdemes ápolni, hogy vizes és zsíros fázis is legyen az ápoló krémben.

A kombinált tulajdonságú test és arcápoló krémeknél a vizes és zsíros fázis aránya határozza meg, hogy milyen típusú krémnek érezzük a testápolót.

A tünetek pszoriázisos fejbőr esetén az immunrendszer autoimmun folyamatainak tükrében változnak folyamatosan. 

Fontos, hogy a haj és fejbőr ápolás gyakorisága a fejbőrön képződő lepedékek ritmusában történjen.  Azaz olyan gyakran használjunk pikkelysömörös fejbőr kezelésére, ápolására szolgáló hajpakolásokat, samponokat, amilyen ütemben képződik az elhalt hámréteg a fejbőrön.

Nincs univerzális recept arra, hogy hetente hányszor kell hajat mosni pikkelysömörös fejbőr esetén. A hajmosást olyan gyakorisággal végezzük, hogy NE várjuk meg, amíg táblákban potyogó elhalt hámréteg képződik a fejbőrön, ami kivörösödő tüneteket és viszketést generál.

Egy éves kor felett jelentkező ekcémás tünetek okai széles skálán mozoghatnak, mivel fejlődése során egyre több külsőleges anyaggal, egyre több étellel és környezeti tényezővel találkozik a baba és a kisgyermek, miközben növekszik.

Azt szoktam tanácsolni a szülőknek, hogy az okok felderítésére komoly energiákat fordítsanak, mert 3 éves kor alatt a vizsgálati módszerek szűkösen állnak csak rendelkezésre, mint például az allergia tesztek.

A sebesedő ekcéma legtöbbször krónikus tünet együttesként azonosítható, viszketéssel, bőrgyulladással és enyhe vagy erősebb bőrhámlással társulva. Legtöbbször az első kiszáradó, enyhén kipirosodó bőrtünetek ápolásának hiánya is hozzájárul az egyre erősödő gyulladásos folyamatokhoz, amihez viszketés is társul.

Gyakran akuttan fellépő, allergiás reakció szerű tünetekkel kezdődik a hirtelen jelentkező bőrvörösödés és viszketés, bőrszárazság kíséretében, ugyanakkor az esetek nagy részében mindig a kiszáradó bőr az első "baljós" ekcémás tünet.

Mitől hámlik, mitől érdesedik a bőr? A legegyszerűbb eset legtöbbször Férfiak esetében egyértelmű, akik nehéz fizikai munkát végeznek vagy valamilyen munkahelyi ártalom, kontakt anyagokkal való találkozás okozza a bőr megvastagodását. 

Ilyenek például a vízvezeték szerelők, gépészek, autószerelők, építőiparban dolgozó mesterek, akiknek fizikai munkájuk okozzák egértelműen a hámló megvastagodó bőrtüneteket. Általánosságban véve elmondható, hogy a hyperkeratózis (bőrmegvastagodás) hátterében épp úgy ezer féle ok állhat fenn, mint az ekcémánál.

Aki a diszhidrózis tüneteivel szenved, azaz apró áttetsző vízszínű pici hólyagokkal van tele a tenyere, talpa, vagy épp az ujjak vagy ujjak között, azok pontosan tudják, hogy kellene valami megoldás, de senki sem tudja megmondani, hogy pontosan mitől van!

Még a bőrgyógyász szakorvos sem okvetlen tudja ránézésre kitalálni, hogy az a több tucat vagy akár több száz lehetőség közül, ami a bőrtünetek hátterében állhat, pontosan melyik tényező váltja ki.

Bőrirritáció, kipirosodás, viszketés, hámlás, berepedezés hátterében álló okokat érdemes megfigyelni, kideríteni, mivel a kiváltó ok folyamatosan újra generálja a bőrtünetek megjelenését, visszatérését.

Divatos szóval élve az önreflexió, saját magunk megfigyelése, összefüggések keresése a bőrtüneteink és az az életvitelünk között, gyakran megoldást kínál a bőrproblémáinkkal kapcsolatosan.

Mindenki szereti, ha ápoltak a kezei és selymes tapintásúak. A kéz bőrének ápolásakor érdemes figyelni, ha érdessé és kiszáradóvá válik a kéz bőre, hogy vajon mitől van????

Gyakran nem is gondolunk az okokra és csak a regenerálásra, kézápolásra fordítunk figyelmet.