Kérdezzen Dr. Hertelendytől: +36209648418    ugyfelszolgalat@drhertelendy.com

Rendeljen ingyenes szállítással és EXTRA 10% automatikus kedvezménnyel: 20.000 Ft felett!

Bőrápolási gyógyszerészi tanácsok

Dr. Hertelendy gyógyszerészi tanácsai sebesedő ekcémás bőr esetén:

Ekcéma
Ekcéma ápolása
Száraz bőr
Szűrés törlése
Dr. Hertelendy gyógyszerészi tanácsai sebesedő ekcémás bőr esetén:

A sebesedő ekcéma legtöbbször krónikus tünet együttesként azonosítható, viszketéssel, bőrgyulladással és enyhe vagy erősebb bőrhámlással társulva.

 

Legtöbbször az első kiszáradó, enyhén kipirosodó bőrtünetek ápolásának elmúlasztása is hozzájárul az egyre erősödő gyulladásos folyamatokhoz, amihez viszketés is társul.

Gyakran akuttan fellépő, allergiás reakció szerű tünetekkel kezdődik a hirtelen jelentkező bőrvörösödés és viszketés, bőrszárazság kíséretében, ugyanakkor az esetek nagy részében mindig a kiszáradó bőr az első "baljós" ekcémás tünet.

 

Mit tegyünk, ha már sebesedő ekcémás bőrtünetekkel van dolgunk?

  • Mindenképp keressünk fel bőrgyógyász szakorvost, hogy valóban ekcémával van-e dolgunk. Nagyon sokféle kiváltó ok, pl: allergiás, vírusos, gyógyszermellékhatás, vagy autoimmun eredetű bőrtünet tud ekcémára hasonlító tüneteket produkálni, amelyek csak krémekkel nehezen vagy egyáltalán nem kezelhetőek gyógyszeres terápia nélkül.
  • Bőrgyógyász által felállított ekcémás diagnózis esetén, a legfontosabb, hogy NE vakargassuk a bőrt!
  • Amennyiben a szakorvos szteroidos krémet ír fel, akkor fogadjuk el a szakorvosi terápiát, mert a szteroidos krémek a közhiedelemmel és a (Dr. Google hirtelen avatott szakorvossá avanzsált olvasói és "szteroid tagadói") sok esetben nincsenek tisztában a külsőleges szteroidok hatásmechnaizmusával sem és azzal sem, hogy milyen kockázat-haszon mérlegelést kíván a szteroidos krémek használatának mellőzése! 
  • Néhány tévhitet szeretnék itt eloszlatni a szteroidos krémek alkalmazásával kapcsolatban:                    Van olyan masszív bőrgyulladás, amely messze túlmutat a gyógynövények, (kamilla és társai) gyulladáscsökkentő hatásán és a nagyon erős, lángoló égő, intenzív bőrgyulladást nem tudja megszűntetni. Ilyen esetekben van szerintem leginkább szükség szteroidos krémek alkalmazására.
  • A szteroidos krémek nem "ördögtől valóak", amennyiben megfelelő korttól, megfelelő hatáserősségben, megfelelő kezelési területen és megfelelő időtartamban használjuk a szteroidos krémeket.
  • Hogy használjunk szteroidos krémeket biztonságosan, ha már muszáj hasznáni??  Egy éves kor alatt lehetőség szerint NE használjunk szteroidos krémet, vagy csak egyedi magisztrális gyógyszerkészítményben, amelyet az orvos E-recept formájában ír fel az ESZT térbe. 18 éves kor felett biztonsággal használhatóak a szteroidos krémek az arc kivételével, maximum 2 hét időtartamban! Ez a legfontosabb biztonsági tényező, hogy NE használjunk ekcémás bőrre folyamatosan szteroidos krémet "töményen".
  • Miért???  Két fő okot tapasztaltam eddigi munkám során:
  • 1. Idővel, hónapokig tartó napi szintű szteroid használat során a bőr egyre kevésbé reagál a szteroidos krémre, azaz kialakul egy hozzászokás, hatásvesztés.
  • 2. Hónapokig, netán évekig tartó egyre erősebb szteroidos krémek  folyamatos alkalmazása esetén a bőr erősen elvékonyodik, kvázi "rízspapír" vékony, erősen száraz és spontán szétrepedő, vérző tüneteket produkál.

 

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a szteroidok alkalmazásának szükségességét???

 

Az első ekcémásnak vélt tünetek jelentkezésekor keressünk fel bőrgyógyász szakorvost!

Ne kezdjük el magunktól hónapokig "mindenfélével" kezelni az ekcémás bőrt.

Orvos által diagnosztizált ekcéma esetén már bátran használhatunk szeroid mentes krémeket is.

Fontos, hogy folyamatosan tápláljuk az ekcémás bőrt, mert a bőrszárazság tovább erősíti a gyulladásos folyamatokat, amelynek következménye az egyre erősödő viszketés is!

Kerüljük a kádban való fürdést, a meleg vizet, használjunk hypoallergén tisztálkodó szereket és gyors tusolást érdemes beiktatni csak a napi rutinunkba.

Ne menjünk uszodába, wellness medencékbe és figyeljük a bőrünk állapotát, hogy a külső környezeti tényezőkre hogan reagál!

Végül a legfontosabb, hogy derítsük ki az ekcéma okát, mert a bőrünk üzenni akar valamit az ekcémás tünetekkel!